Officers
     Harold Rose, Moderator     Canton     2022     
     Phyllis Batterton, Moderator-Elect     Woodland     2023     
     Judy Brinkmeier, Clerk     Franklin Grove     2004 (1)     

Program and Arrangements
     (3 year term, 2 term tenure)               
     Elvira Lawdenski     Naperville     2022 (2)     
     Jane Bicksler     Freeport     2023 (1)     
     Linda Mikulich     Woodland     2024 (1)     
     Harold Rose, Moderator & Chair     Canton     2022     
     Phyllis Batterton, Moderator-Elect     Woodland     2023     
     Judy Brinkmeier, Clerk     Franklin Grove     2004 (1)     
     Walt Wiltschek, District Executive Minister     York Center          

Gifts Discernment and Call Committee
     (3 year term, 1 term tenure)               
     Katie Shaw Thompson     Highland Avenue     2022     
     Tom Cline     Polo     2022     
     Pat Rittle     Highland Avenue     2023     
     Vicki Matheny     Peoria     2023     
     Pat Ball     Dixon     2024     
     Harold Rose, Moderator     Canton     2022     
     Phyllis Batterton, Moderator-Elect     Woodland     2023     
     Judy Brinkmeier, Clerk, GDCC Secy.     Franklin Grove     2004 (1)     
     Walt Wiltschek, District Executive Minister     York Center          

Training In Ministry (TRIM)
     Mary Jessup, Coordinator     Springfield          

Annual Conference Standing Committee Delegate
     Bobbi Dykema     Springfield     2024     

Disaster Response Team
     Website: www.cobdisasterresponse.org               
     Loren Habegger, Coordinator     York Center          

District Potluck Team
     Leonard Matheny     Peoria          
     Matthew Bohrer     Highland Avenue          
     Kristi Kellerman     Highland Avenue          

Ethics Team
     (3 year term, 2 term tenure)               
     Bob Hamlin     Neighborhood     2022 (1)     
     Joyce Person     Dixon     2023 (1)     
     Willard Dulabaum     Highland Avenue     2024 (1)     

Ministerial Leadership Development Team
     (5 year term, 1 term tenure)               
     Lisa Fike, Chair     Woodland     2022     
     Jim Bicksler     Freeport     2023     
     Rodney Caldwell     Cherry Grove     2024     
     Cathy McNeil     Peoria     2025     
     Ellis Boughton     Yellow Creek     2026     
     Carol Kussart, LT Liaison     Cerro Gordo          

Property and Asset Management Team
     (3 year term, 2 term tenure)               
     Fletcher Farrar     Springfield          
     Jim Lehman     Highland Avenue          
     Jocelyn Watkins     Peoria          
     Wil Nolen     Highland Avenue          
     Neil Brinkmeier               

Shalom Team
     (3 year term, 2 term tenure, appt by LT)               
     Anna Lee Hisey-Pierson     York Center          
     Terry Link     Springfield          
     Jeanne Davies     York Center          

Church Revitalizaton and Development Team
     (3 year term, 2 term tenure)               
     Lynda Willmann     Lanark     2022 (1)     
     Bobbi Dykema     Springfield     2023 (1)     
     Janis Spengler     Freeport     2023 (1)     
     Jocelyn Watkins     Peoria     2023 (1)     
     Bill Williams     Yellow Creek     2024 (2)     
     Joe Brewer     Canton     2024 (2)     
     Leonard Matheny     Peoria     2024 (2)     

Senior High Youth Advisors
     TBA               

Senior High Youth Cabinet
     TBA               
(1), (2) Denotes 1st or 2nd term.
last updated: 09/24/2022